equalizer.gif (240Ã?320)
      
 mihriban (büyükçekmece) ,   çok güzel ninniler çalıyor bebeğimle severek dinliyoruz:), bu çok güzel hizmet için çok teşekkürler.....    |         
Kullanıcı:    Parola:    Üye Ol   Şifremi Unuttum  
 
 
 
 

Yeni Doğan Bebeklerde Anne Sütünün Önemi

 


Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam süreci için bugünkü otoriteler, anne karnından başlayan ve yaşam boyunca sürmesi gereken sağlıklı beslenmeyi önemsemektedirler.

Bu nedenle gebelik boyunca annenin, doğumdan sonra da bebeğin beslenmesi önem kazanmaktadır. Sağlıklı gebelik sonrasında dünyaya getirilen bebeğin nasıl besleneceği konusunda anneler büyük karmaşa içerisindedirler. Çünkü bu karmaşayı yaratan sosyal, ailesel, çevresel bir çok etmen bulunmaktadır. En önemli örnekler ise, daha önce deneyimi olan anneane ve babaannelerin kendi deneyimlerini doğru veya yanlış anneye uygulatması, çevredeki komşuların müdahalesi ile yanlış beslenme önerileri ile genç annenin içinde bulunduğu kargaşa, annenin bebeği iyi emmeyeceğini düşünmesi, çalışan anne ise bebeği emzirecek süreyi yaratamamasından dolayı formül mama kullanmaya başlamasıdır. Bu kargaşalardan uzaklaşmak için anne sütünün özellikleri, bebek üzerine etkileri ve anne sağlığını koruyucu fonksiyonlarına göz atmak gerekmektedir. İnanıyorum ki, bu yazıyı okuyan her anne bebeğine en sağlıklı seçim olan ANNE SÜTÜNÜ başarıyla verecektir. Çünkü Dünya sağlık Örgütü (WHO) anne sütünün verilemeyeceği durumları sınırlandırmış ve her annenin sütünün her zaman olacağı konusunda konsensusa varmıştır.

Yeni doğmuş bir bebek için anne sütünden daha üstün bir besin bulunmamaktadır. Doğada her canlının yavrusuna özgü sütünün bulunması bunun en güzel kanıtıdır. Hiçbir zaman hayatın ilk yıllarında farklı bir canlının sütünü farklı bir yavruya verilmesi o yavrunun yeterli ve dengeli gelişimine yeterli olmamaktadır. Çünkü her canlının anne sütü kendi yeni doğan yavrusunun normal gelişmesine yetecek kadar besin ögeleri içermektedir. Bu nedenle insan sütü sadece kendi yenidoğan yavrusunun besin gereksinimlerini karşılayacak düzeydedir.

 

Günümüzde Amerikan Pediatri Akademisi bebeklerin ilk 6 ay tek başına anne sütü ile beslenmeleri, 6. Aydan sonra ek besinlere başlanarak, emzirme izlenerek 1-2 yıl anne sütü ile beslenmenin devam edilmesi gerektiğini bildirmektedir.

Bugün bütün sağlık kuruluşları Sağlık Bakanlığı desteği ile anne sütünün korunması, yaygınlaştırılması ve desteklenmesini teşvik etmektedir.

Yine anne sütünün üstünlüğünü belirten en önemli noktalardan biride ANNE SÜTÜNE benzer bir süt veya yerine geçen formül mamanın bulunamayışıdır.

Bu kadar önemli bilimsel verilerin ışığında anne sütünün özellikleri ve bebek sağlığına etkilerini maddeler halinde sıralayalım:

1-) Anne sütü her zaman steril ve ısı derecesi idealdir,
2-) Ekonomiktir, özel bir hazırlama gerektirmez,
3-) Bebeğin D vitamini hariç bütün kişisel gereksinimlerini karşılar,
4-) Bebeği enfeksiyonlardan koruyucu özel maddeler içerir,
5-) Bebeğin sindirimini kolaylaştırıcı yardımcı aktif enzimleri vardır,
6-) Anne sütü içerisinde hormon ve büyüme faktörlerini içerir,
7-) Anne sütü alan bebeklerin demir, çinko gibi mineralleri daha iyi kullanabilmeleri için içerisinde kendine özgü bu minerallerin biyoyararlılığını arttırıcı özel maddeleri içermesi onu eşsiz kılmaktadır,
😎 Anne sütü alan bebeklerde orta kulak iltihabı, obesite, koroner kalp hastalığı, tip 1 diyabet, çölyak hastalığı bibi hastalıklardan korunurlar,
9-) Allerji ve pişik sorunu anne sütü alan bebeklerde görülmez,
10-) Çene ve diş gelişiminde rolu bulunur,
11-) En önemli etkisi ise, ruhsal, bedensel ve zeka gelişimine yardımcı olur,
12-) Anne sütünü yine eşsiz kılan en önemli özelliklerden; beyin-göz gelişimi için gerekli esansiyel (vücutta yapılmayan dışarıdan besinle alınması gereken) yağ asidlerini önemli ölçüde içermesi ve büyüme için gerekli olan TAURİNİ içermesidir,
13-) Anne sütü ucuzdur, hazırlama gibi özel bir işlem gerektirmez,
14-) Anne sütü ile beslenen bebeklerde emme ile anne ve bebek arasında duygusal bağı güçlendirerek sevgi bağını arttırır,
15-) Annenin sağlığını korur. Göğüs, yumurtalık kanseri gibi…

ANNE SÜTÜNÜN YETERLİ OLDUĞUNU BEBEK YETERLİ TARTI ALIYOR VE BEBEK BEZİNİ GÜNDE EN AZ 5 DEFA ISLATIYORSA ANLAŞILABİLİNİR.

ANNE SÜTÜNÜN DEVAMLILIĞI ANNENİN BEBEĞİ EMZİRMESİ YANİ BEBEĞİN MEME BAŞINI SÜREKLİ UYARMASI İLE SAĞLAYABİLİR, BU NEDENLE BEBEĞİNİZİN İSTEĞİNE GÖRE ONU EMZİRİN, ANNE SÜTÜ VERMENİN SAATİ YOKTUR.

ANNE SÜTÜNÜN AZALMASI; BEBEĞE ERKEN DÖNEMDE SU DAHİL FARKLI BİR BESİNİN VERME İLE BAŞLAR. TOPLUMUMUZDA DOĞUM SONRASINDA ŞEKERLİ SU, SU, MEYVE SUYU, FORMÜL MAMA KULLANILMASI YAYGINDIR. BU DURUM BEBEĞİ ANNENİN GÖĞSÜNDEN UZAKLAŞTIRIR, ÇOK ÖNEMSİZ GÖRÜNEN BU ETKENLER EMMEYİ ETKİLER VE ANNENİN SÜTÜNÜN AZALMASINA NEDEN OLUR.

EMZİRMENİN DOĞRU YAPILIP YAPILMAMASI DA ANNE SÜTÜNÜN YETERLİ OLMAMASINA ETKENDİR, BU NEDENLE DOĞUM SONRASI SAĞLIK PERSONELİNDEN DOĞRU EMZİRME TEKNİĞİNİ ÖĞRENİNİZ!

UNUTMAYIN EMZİRME İLE İLGİLİ SORUNLAR GENELDE GEÇİCİDİR, SAĞLIKLI BEBEKLER İSE DEVAMLI AÇTIR VE AĞLARLAR. Bebeğinize istediği müddetçe anne sütü verirseniz doyuma ulaşır ve ağlamazlar.
ÖNEMLİ NOTLAR

 •  Doğumdan ilk ½ – 1 saatte emzirme başlanmalı ve başka bir besin su dahil kesinlikle verilmemelidir.

 •  İlk 6 ay bebekler sadece anne sütü ile beslenmelidir.

 •  6. Aydan sonra tüm bebekler ek besinlere başlamalıdır.

 •  Anne ile bebek doğumdan sonra aynı odada kalmalı ve böylece bebek istediği zaman anneyi emecek ve süt üretimi de artacaktır.

 •  Anne dinlenmeli, bebekle tensel temas kurmalıdır.

 •  Her anne bebeğini başarı ile emzirebilir.

 •  Bebekler anne sütü aldıkları süre içerisinde ÇOCUK HASTALIKLARI UZMANI tarafından mutlaka izlenmelidir.

Bütün annelere Büçek medya olarak sevgi dolu günler diliyoruz.

 
Tarih       : 11 Temmuz 2019
 
 

En iyi mobil görünüm için:

Telefonunuzda "Google Chrome" kullanınız. Uzun metinlerde en alttaki "Basitleşmiş görünümü göster" seçiniz.

Örnek seçim için tıkla!

 Choice Production                                     Tüm Hakları Saklıdır | All Rights Reserved | Copyright © 2019                                      DJ İstek Paneli Girişi